Praca w spedycji? Czym się zajmuje firma spedycyjna

0
9

Spedytor zajmuje się organizację przewozu towaru – w obrębie państwa lub za granicę, w ramach spedycji międzynarodowej. Jesteś zainteresowany pracą w spedycji? Sprawdź na czym polega spedycja!

Czym zajmuje się firma spedycyjna?

Spedytor zajmuje się kompleksowym przewozem ładunków dla osób fizycznych lub prawnych. Jest to między innymi:

  • organizacja przewozu – wybór środka transportu i trasy,
  • odbiór i ubezpieczanie przesyłki, przygotowanie jej do przewozu,
  • nadawanie oraz odbiór przesyłek ze środków transportu,
  • odprawa celna,
  • przekazanie odbiory przesyłki,
  • wystawianie listów przewozowych i innych dokumentów w zależności od rodzaju transportu (drogowy, morski, lotniczy).

Spedytor jest odpowiedzialny za dowóz, przewóz, załadunek, wyładunek i przeładunek towaru.

Dodatkowo, spedytor może udzielać usług składowania przesyłki, jej sprzedaż lub awizowanie.

Czy spedycja się opłaca?

Firma spedycyjna może uzyskać duże zyski, ale wymaga bardzo dobrej organizacji wszystkich procesów. Wymaga doświadczenia oraz środków na rozkręcenie biznesu. Zanim podejmiesz decyzję o założeniu własnej firmy, zrób dokładną analizę, np. SWOT – słabych i mocnych stron, szans i zagrożeń, oraz napisz biznesplan. Dzięki temu zdobędziesz wiedzę, czy jesteś w stanie założyć konkurencyjną firmę biznesową, która faktycznie zacznie zarabiać spore pieniądze.

Zwróć uwagę na to, że rozpoczęcie kariery w spedycji wymaga dużego budżetu na początek. Musisz mieć możliwości na miesięczną eksploatację i prowadzenia biura oraz kapitał zakładowy. Dokładnie wylicz wszystkie wydatki i określ ile musisz minimum zarabiać, aby wyjść co najmniej na zero.

A może spedycja międzynarodowa?

W przypadku spedycji międzynarodowej niezbędna jest znajomość nie tylko polskiego prawa, ale i przepisów obowiązujących za granicą – w Unii Europejskiej i pozostałych krajach Europy oraz dalszych państw, w przypadku gdy firma spedycyjna oferuje swoje usługi nie tylko na rynek Europejski. Bardzo przydatne jest, gdy w spedycji pracują osoby znające obcy język lokalny. Dzięki temu w przypadku problemów zaistniałych za granicą, na przykład podczas rozładunku, taka osoba może łatwo porozumieć się z osobami odpowiedzialnymi za różne aspekty transportu za granicą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here