Kim był Jakub Wejher?

0
20707

Wczoraj w Wejherowie odbyły się uroczystości związane z kolejną 361. rocznicą śmierci Jakuba Wejhera – założyciela miasta. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz Wejherowa oraz członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie.

Osada Wejherowska Wola została utworzona w 1643 roku zgodnie z decyzją Jakuba Wejhera. Był on synem wojewody chełmińskiego.

Dlaczego Jakub Wejher zdecydował się na założenie miejscowości Wejherowo?

Według znanej legendy, to działanie ma bezpośredni związek z tym, co przydarzyło się Wejherowi podczas wyprawy króla Władysława IV na Smoleńsk w 1634 roku. Przysypany gruzami, ranny Jakub Wejher złożył przyrzeczenie, że jeśli uda mu się wrócić z wojny, to wybuduje na swojej ziemi kościół i klasztor. Jeszcze w tym samym roku powstał kościół pw. Świętej Trójcy i Świętego Franciszka oraz oficjalnie zaczęła funkcjonować osada Wejherowska Wola. Na mocy dekretu króla Jana Kazimierza z 1650 roku, Wejherowo uzyskało prawa miejskie.
Pomnik założyciela Wejherowa – Jakuba Wejhera, to najbardziej rozpoznawalny monument w mieście. Został on odsłonięty w 1991 roku.

Pomnik Jakuba Wejhera – Fot. Wikimedia Commons

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here