Jak rozpoznać komfortowy rozkład pomieszczeń?

0
14

Kupując mieszkanie lub dom często musimy przemyśleć czy obecny rozkład pomieszczeń nam odpowiada, czy raczej wolelibyśmy coś innego. Czym się kierować przy planowaniu pomieszczeń?

Mieszkania na sprzedaż? Katowice mają dużo ofert!

Jeśli dopiero poszukujesz swojego gniazdka, z pewnością zwracasz uwagę na rozkład pomieszczeń. Pamiętaj jednak, że wiele ścian możesz poprzesuwać, usunąć czy dołożyć, tworząc zupełnie nowe przestrzenie. Jednak ścian nośnych nie da się przeskoczyć. Przejrzyj oferty na mieszkania – Katowice mają wiele kamienic, które z zewnątrz może wyglądają ładnie, ale w praktyce mają często przestarzały i nieergonomiczny układ pomieszczeń. Tutaj sprawdzają się lepiej współczesne zabudowy. Budynki z ostatnich lat starają się wpisać w trend przyjaznych i ergonomicznych przestrzeni, z których korzysta się w intuicyjny sposób.

Funkcjonalny podział na część dzienną i nocną

Pierwszą zasadą (o ile metraż na to pozwala) jest wydzielenie dwóch stref: dziennej i nocnej. Pierwsza służy wspólnym spotkaniom rodzinnym, to tu spędza się najwięcej czasu. Ta strefa zwykle otwarta jest cała dla gości, jest bliżej wejścia. Z kolei część nocna, to ta strefa, gdy chcemy odpocząć, spędzić czas w samotności lub poświęcić się pracy. Z tego powodu w mieszkaniu powinna znajdować się w dalszej części lokalu, a w dwupiętrowym budynku – na pierwszym piętrze lub na poddaszu. Czytelny podział na dwie strefy pomaga zapewnić izolację akustyczną i wizualną. Dzięki temu jedna osoba może przyjmować gości w salonie, a druga uczyć się w sypialni, nie wchodząc sobie nawzajem w drogę.

Kuchnia otwarta na salon?

W zależności od indywidualnych preferencji oraz stylu życia wybierz kuchnię otwartą lub zamkniętą. Jeśli przyjmujesz dużo gości, wygodne połączenie z kuchnią będzie naprawdę przydatne. Z kolei jeśli lubisz zamknąć się we własnym kuchennym świecie i nie chcesz być rozpraszana – szukaj pomieszczenia zamkniętego.

Jeśli chodzi o salon, to cały budynek będzie wpływał na jego wygląd. Jeśli nie masz osobnego biura czy biblioteki, to tutaj musisz wygospodarować odpowiednie aneksy. Masz małe dzieci? Będziesz potrzebować dużo przestrzeni do zabawy. Wybierając meble pamiętaj, że czasem możesz spodziewać się większej liczby gości, więc dwuoosbowa kanapa jako jedyny mebel może nie wystarczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here